Wycieczka do Pilzna

25.04.2013r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Opaciu uczestniczący w zajęciach teatralnych „Jestem aktorem” wyjechali na wycieczkę do Muzeum Lalek w Pilźnie.

Najpierw obejrzeli najstarsze eksponaty muzealne, potem podziwiali kolekcję lalek z wielu stron świata, m.in. z Włoch, Francji, Finlandii, Meksyku, Peru, Ekwadoru zachwycających egzotyką i bogactwem stroju.

Następnie przeszli do sali, w której uczestniczyli w spektaklu światła i dźwięku zatytułowanym „Jak Pory Roku wędrowały po świecie”. Wystawa ukazuje pory roku jako kobiety, a miesiące  jako ich synów, porządkuje je  oraz przedstawia ich charakterystyczne cechy przyrodnicze. Towarzyszy jej  recytacja utworów o przemijaniu, życiu, czasie.

W trakcie spaceru po pomieszczeniach muzealnych, oprócz starych urządzeń i narzędzi, obejrzeli sceny z polskich legend i lektur. Kolejnym etapem wycieczki była wizyta w pracowni ceramicznej, gdzie uczniowie poznali tajniki tworzenia oraz wypalania figurek i elementów lalek z kaolinu.

Najbardziej egzotyczną i budzącą najwięcej emocji okazała się wystawa lalek japońskich. Podziwiając ją, uczniowie z zainteresowaniem wsłuchiwali się w opowieści pani przewodnik o tradycjach i kulturze tego odległego kraju.

Następnym punktem wycieczki było zwiedzenie wystawy „ Co to za kraj? A może kontynent?” prezentującą teatrzyki lalkowe i lalki teatralne z XIX i XX w.w scenach rodzajowych charakterystycznych dla danego kraju. Tutaj młodzi „aktorzy” z naszej szkoły mogli zamienić się w twórców teatru kukiełkowego.

Najbardziej interesującą częścią wycieczki okazały się warsztaty, podczas których uczniowie wykonywali kukiełki i figurki z gliny.

Ostatnim punktem programu wycieczki była wizyta w Filii Muzeum Lalek z Pilzna w Lipinach. Tu uczniowie zwiedzili miniaturową wieś inspirowaną powieścią „Chłopi” W. S. Reymonta. Podziwiali także zakątek przedstawiający synagogę oraz kirkut z macewami. Na końcu  wsi mogli zobaczyć cygański tabor. Centralnym punktem miniaturowej wsi jest bajkowy zamek. Zwiedzaniu towarzyszyła zabawna opowieść snuta przez przewodnika pełna odniesień do współczesności