Hej Kolęda, Kolęda...

Niesie się kolęda wysoko do nieba

zdrowia Wam życzymy i białego chleba.

Niechaj będzie pokój na calutkim świecie

I spełni się wszystko, co tylko pragniecie.

Żebyście jak pączki w maśle się pławili

I się nie kłócili, dobrze jedli, pili,

a żeście nas w dom wpuścili,

żeście byli dobrzy, mili,

niech Wam Jezus błogosławi

i od piekła Was wybawi!

Szczęść Wam Boże!

Tymi słowy kolędnicy ze Szkoły Podstawowej w Opaciu składali życzenia mieszkańcom okolicznych miejscowości odwiedzając ich w domach. Podczas kolędniczej wizyty prezentowana była krótka inscenizacja związana z okresem Świąt Bożego Narodzenia wzbogacona dodatkowo śpiewem kolęd oraz występującymi w jasełkach postaciami: Gwiazdora, Pasterza, Maryi, Józefa, Anioła, Turonia, Diabła i Śmierci. Barwne kostiumy kolędników i okazała gwiazda dodawały klimatu całej akcji. Inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców. Wiele osób ze wzruszeniem przyjmowało kolędników i w wielkim skupieniu oglądało przygotowany program. Zarówno młodsi jak i starsi zachwyceni byli tym, iż ów piękny zwyczaj kolędniczy odrodził się na nowo i  z przyjemnością zapraszali na następny rok. Sami kolędujący uczniowie przyznali, że było to dla nich duże przeżycie i prawdziwa przyjemność. Na pewno ta wyjątkowa tradycja będzie kontynuowana przez następne lata o czym zaświadczają opiekunowie projektu Pani Jolanta Czyżowicz i Pan Piotr Chochół.

Autor: Jolanta Czyżowicz