Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

Dziś rozpoczęliśmy rok szkolny 2019/2020. Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego miało miejsce o godzinie 9.00.

Pani dyrektor Ewa Marchewka serdecznie powitała wszystkich zebranych uczniów, rodziców i nauczycieli. Przedstawiła wychowawców klas i omówiła najważniejsze sprawy związane z organizacją pracy w tym roku szkolnym oraz kwestie bezpiecznej drogi do szkoły. Następnie życzyła wszystkim zebranym sukcesów i satysfakcji z pracy w nadchodzących pracowitych miesiącach.

W trakcie rozpoczęcia wystąpiły również uczennice klasy ósmej i przedstawiły krótką część artystyczną dotyczącą ważnej daty związanej z dniem 1 września.

„1 września 1939 roku rozpoczęła się druga wojna światowa, jeden z najbardziej tragicznych epizodów w historii ludzkości. Wyjątkowo okrutny czas dla naszego narodu.

Wojsko Niemiec hitlerowskich z całą swoją siłą zaatakowało polskie granice. Zapłonęły bombardowane miasta i wsie. Padli pierwsi zabici i ranni. A miało być ich jeszcze dziesiątki milionów.

Armia polska, pomimo wielkiej przewagi wroga, broniła się bohatersko, żołnierze nie szczędzili trudu i krwi. Takie miejsca jak Westerplatte, Poczta Polska w Gdańsku, Wizna – polskie Termopile i wiele, wiele innych na zawsze muszą pozostać w naszej pamięci.

Czekaliśmy na pomoc sojuszników. Niestety, jak to często bywa w naszej historii, ta pomoc nie nadeszła. Nadszedł natomiast kolejny cios.

17 września, w trakcie najkrwawszych walk z Niemcami, wielka armia naszego wschodniego sąsiada Związku Radzieckiego , zaatakowała wschodnie, bezbronne tereny naszego państwa.

Klęska była przesądzona. I chociaż państwo polskie przestało istnieć to duch walki w narodzie polskim nie zaniknął. Szybko powstało wiele tajnych organizacji i oddziałów partyzanckich w tym jeden z najbardziej znanych, utworzony przez pochodzącego z Jasła, majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”.

Nastały mroczne lata okupacji. Niemcy i Rosjanie nie przestrzegali żadnych konwencji i praw człowieka. Społeczeństwo polskie było niszczone na wiele sposobów. Wyniszczono znaczną część polskiej inteligencji, rozgrabiono gospodarkę, zrujnowano miasta i wsie. Dla przykładu, Jasło zostało kompletnie zniszczone w ponad 97 procentach.

Od tego wydarzenia mija już 80 lat. Odchodzą od nas ostatni naoczni świadkowie tamtych wydarzeń.

Kiedy oni odejdą to my musimy zająć ich miejsce. To w naszej pamięci musi wyryć się i przetrwać ta podstawowa prawda - II wojna światowa nigdy nie może się powtórzyć.

To co się stało 80 lat temu jest i będzie dla nas wielką życiową przestrogą.

Ale żeby tak było niezbędna jest PAMIĘĆ.

„Historia jest nauczycielką życia” – obyśmy tym razem nie zaprzepaścili ważnej lekcji

Piotr Chochół